جمعه، فروردین ۱۰، ۱۳۸۶

کتابی در باره‌ی دکتر محمّد مصدّق

يکی از جالب‌ترین کتاب‌هايی که اخيراً خوانده‌ام، نگاهی به کارنامه‌ء سياسی دکتر محمد مصدق* نوشته‌ی جلال متينی است. دکتر متينی سال‌ها استادی تاريخ و نيز پست رياست دانشگاه مشهد را به عهده داشت. فقط يک‌ نمونه از کارهای گران‌مايه‌ی اين استاد عالی‌قدر، تحقيق گسترده‌ای است که -زير نظر وی- در آثار و احوال ابوالفضل بيهقی انجام شده است. در واقع بدون تلاش و نظرداشت او، بيهقی را آن‌طور که امروز هست، نمی‌توانستيم شناخت. نگفته نماند که دکتر متينی، نزدیک به شانزده سال است که مهم‌ترین ژورنال تاریخی به زبان فارسی، يعنی ايران‌‌شناسی را درمی‌آورد.
کتاب، پژوهشی گرانسنگ است که در طبقه‌ی "تاریخ سياسی معاصر" می‌گنجد. با وجود نگاه انتقادی، نويسنده از جاده‌ی انصاف و مراعات روش علمی تاریخ‌نگاری خارج نمی‌شود. کتاب شامل يازده بخش و پنج پيوست است. سر فرصت، اين اثر خواندنی را -با زوايايش- معرفی خواهم کرد.

*شناسه: متينی، جلال. نگاهی به کارنامه‌ء سياسی دکتر محمد مصدق. لوس‌آنجلس: شرکت کتاب، پاييز 1384-2005.

پانوشت:
آن‌طور که خبر دارم، نشريه‌ی نيمروز در هر شماره، بخشی از اين کتاب را منتشر می‌کند. گفتم تا اگر نمی‌توانيد کتاب را تهيه کنيد، آنلاين بخوانيدش.

۶ نظر:

ناشناس گفت...

نام مجله دکتر متينی ايرانشناسی است. ايران نامه مجله ديگری است

ناشناس گفت...

مادر بخطای شاه پرست! اين همه کتاب درباره محمد مصدق منتشره شده تو حالا کتاب اين آدم عقده ای رو تبليغ ميکنی؟! خيال تو اون جلال متينی راحت و آسوده باشد چون نام دکتر مصدق با سربلندی وارد تاريخ جهان شده و جزووزهای شما هم بجايی نمی رسه

ناشناس گفت...

a very interesting post:

http://khakokhoon.blogfa.com/post-103.aspx

Majid Zohari گفت...

می‌بينی حواس پرت من را بی‌نام عزيز؟!

ـــــــــــــــــــــــــــ
کيوان مجازی!
اگر به فکر فشار خون خودت نيستی، لااقل به آن مرحوم فکر کن که با طرز طرفداری کسی چون تو، احتمالاً بدجور در قبر لرزيده است!

ـــــــــــــــــــــــــــ
اميد عزيز!
دکتر نهاوندی با انتشار آخرین روزها ثابت کرد که نويسنده‌ی جدی‌ای است. کتاب اخيرش ايران، تصادم جاه‌طلبی‌ها يا بلندپروازی‌ها را حتماً بايد بخوانم.

ناشناس گفت...

نمی دانم چرا به صورت ناخودآگاه نسبت به متینی نظر خوبی ندارم...

Majid Zohari گفت...

صادق جان، ای جانِ جوان!
ناخودآگاه تو را خودآگاهِ رسانه‌ای همه‌ی این سال‌ها برایت ساخته است. من و تو بايد راه خودمان را برويم و شخصاً تحقيق کنيم و با مغز خود بيانديشيم.