چهارشنبه، اسفند ۲۳، ۱۳۸۵

رسانه‌های رسمی و فيلم 300!

اعتراض به فيلم 300، شبکه‌های سيما و رسانه‌های رسمی را هم پر کرده است. ياد رفيق استالين به‌خير که برای همبسته‌کردن مردم در مقابل ارتش آلمان، ناسيوناليست دوآتشه شده بود!
من فکر می‌کنم مسئله‌ی پرنسيپ‌ها، اولويت دارد به زاده‌شدن در يک حوزه‌ی جغرافيایی. به عبارتی، ممکن است منِ ايرانی مثلاً با يک شهروند تورنتويی بيش‌تر احساس نزديکی کنم تا با فلان بچه‌حزب‌اللهی زبان‌نفهم. چرا بگویم "ممکن است"؛ حتماً همين‌طور است. به همين لحاظ، از حق که نگذريم، احترامی که خود يونانی‌ها برای حريف قدرقدرت خود و تاريخ ايران باستان قائل‌اند، به مراتب بيش‌تر از نظامی است که در اين سال‌ها نشان داده کم‌ترین ارزشی برای ملّی‌گرايی قائل نيست.
واقعاً چه کسی غرور ملّی ايرانيان را بيش از اين‌ها لگدمال کرده است؟

۲ نظر:

ناشناس گفت...

مجید زهری عزیز . از همه اینها که بگذریم این فیلم 300 برای ما به واسطه انتخاب نام آشیل ( آخیلیوس )گران تمام شد . برای همه صد تمام شود برای من می کند به عبارتی صد و یک : ) . خب قائله قزوین که یادتان هست به چند سال پیش ؟ در آن بین یک ماشینی هم بود که پلاک زنجان داشت و ... از شوخی بگذریم حریف حریف را قدرمیگذارد . ایرانیان نیز یونانیان را کم قدر نمی نهند . موش دوانی بانیان 300 به کنار در این بین . راستی اگر یونانیان را به جای اعراب می نهادیم در یورش به ایران نگرش امروز ایرانیان بر آنان به مثابه امروزمان با اعراب بود ؟
------

ناشناس گفت...

همين حزب اللهي هاي نفهم اگه نبودند ملي گرايي رو كوبيده بودن تو سرتون و هرچي ناسيوناليسم بود از يادتون رفته بود