پنجشنبه، اردیبهشت ۰۶، ۱۳۸۶

و حجاب...

اسلام دو اصل فيزيکی انکارناپذير دارد: ختنه‌ی مردان و حجاب زنان. يعنی مردی که ختنه نکرده باشد و زنی که چادر-روسری-مقنعه-برقع سر نکند، مسلمان [کامل] نیست.
در آيه‌ی 31 سوره‌ی نور، به طور مشخص به حجاب برای زنان امر شده. اين واقعيت کتبی-تاریخی را نمی‌شود ناديده گرفت. ضمناً اسلام فقط به يک کتاب خلاصه نمی‌شود؛ مجموعه‌ای از احکام و احاديث است که در آن‌ها، نه توصيه بل‌که "امر" به حجاب، مشخص و برجسته است. نيز راهبر يک مسلمان "شرع اسلام" است که حجاب در آن رکنی اساسی‌ست. پس، زن مسلمانی که حجاب ندارد، با چند درجه تخفيف، مسلمان خوبی نيست.
دوستانی که در پی ماله‌کشی بر واقعيت‌های دین هستند، توجه داشته باشند که "شترسواری، دولا-دولا نمی‌شود"‍! هر چند اصلاح‌طلبی در دين کاری شايسته و ضروری است، امّا شرط اوليه‌ی آن "راستی" است. کسانی که در لباس نوگرايی دينی، ادعا می‌کنند که اصلاً حجاب ربطی به بنياد اسلام ندارد، اين اصل را زير پا می‌گذارند. نخست بايد واقعيت تاریخی را نشان داد، بعد ضروريات روز را به رخ کشيد، سپس به نقد گذشته و فرامين ناسازگار با شرايط روز برخاست.

۱۱ نظر:

ناشناس گفت...

khastam vasat comment bezaram, didam to pey gire mozo nemishi, ye chizi migi va badesh mipari sare ye mozoo dige to poste badi..monsaref shodam...

Majid Zohari گفت...

دقیقاً همین‌طور است که می‌گویی!

ناشناس گفت...

سلام.آقای زهری،ترا خدا اين حرف را نزنيد،حالا اگر هم اينها بخواهند زير سبيلی رد کنند،نميتوانند.بگذاريد ما زنان نفسی بکشيم،حالا با هر چند در جه تخفيف هم که باشد،قبول داريم[خنده]

ناشناس گفت...

انیی که میگی تو قرآن وامده صحیح ولی میدونی تو چند تا آیه به نماز و زکات و روزه اشاره شده ..ولی فقط به حجاب یکبار اشاره شده .. با جنبه اجتماعی دادن و نظم عمومی که هیچ ربطی نداره چون اگه اینطوری بود همه دنیا بی نظم بود نمیشه در مسائل شخصی و فردی کسی دخالت کرد

Majid Zohari گفت...

همان یک‌بار کفایت می‌کند!

ناشناس گفت...

نقل است كه ايرانيان از جور حكام عرب خويش، كه ايشان را به ختنه كردن امر كرده بودند، شكايت به عمرابن عبدالعزيز بردند. عمر خليفه اموي به حكام اين جمله قصار را گفت:
رسول، پيامبر خاتم بود نه پيامبر خاتن.

ناشناس گفت...

من اینجا قرآن همراهم ندارم تا
چک کنم و ببینم که آن حجابی که گفته چه توضیحاتی دارد اما از اینها که بگذریم، قربان!، خود دین مشکل دارد، چرا به یکی دو بندش می چسبیم؟ با این کار باقی را در نظر خواننده بی عیب جلوه می دهیم.

ناشناس گفت...

agha to age dar kesvat aayat dar miomadi, az oon resalehaye sangin o sakht girane mineveshti:D
ayam be kam

ناشناس گفت...

Aghaye Zohari Aziz, Moteassefane Khatne ham jenayat e bozorgist ke tavasot e yahood be onvane yek sonnaat raavaj dade shode va darvaghe foreskin pishkeshiye ensan e badavi be Yahowa jahat e shokr gozari az pesar dar shodan boode va in kar ham asib e ravani va jesmiye shadidi be ensan vared mikonad.

az jomle deghat konid ke foreskin girande haye hessiye ziadi ham darad!.

Majid Zohari گفت...

به ساتگین:
من دنبال ارزیابی و وزن‌کردن محتوايی قرآن نبوده‌ام؛ حرفم اين است که یا مسلمانید يا نيستيد؛ "شترسواری دولا-دولا نمی‌شود"! اين یک.
نکته‌ی ديگر که در خود نوشته‌ هم آمده و لابد شما هم "دقيق" خوانده‌اید اين است که گام اول انتقاد، نشان‌دادن خود مشکل است نه کتمان‌کردن آن از پايه. با پاک‌کردن صورت مسئله و گفتن اين‌که "اصلاً کجای قرآن و اسلام به حجاب امر و توصيه شده"، فقط با آدمی طرف می‌شويم که دارد مصرانه دروغ می‌گويد تا افکار خودش را توجيه کند. اين نقد نيست، شارلاتانيزم و کلاه‌برداری‌ست!

به نیما:
بله، ختنه از دين يهود به اسلام راه يافته.
اين‌که به انسان صدمه‌ی روانی می‌زند را نمی‌دانم. چيزی که هست امّا از یک‌سری امراض مقاربتی پيشگيری می‌کند. از سوی ديگر، باعث می‌شود که دستگاه تناسلی مرد -به‌خاطر نبود جداره‌ی محافظ- به حد زيادی حساسيت خودش را از دست بدهد. در کل رسمی مذهبی و اجباری است نه از روی تعقل و انتخاب. بعضی هم می‌گويند خمسی است که مردها در راه اسلام پرداخت می‌کنند! اين هم محض شوخی:)

از همه‌ی دوستان پيام‌گذار سپاسگزاری می‌کنم.

ناشناس گفت...

It sounds like you're creating problems yourself by trying to solve this issue instead of looking at why their is a problem in the first place.

rH3uYcBX