سه‌شنبه، خرداد ۱۷، ۱۳۸۴

چندکلمه در باره‌ی چیستی "بیوگرافی‌نویسی"

به وقت نقد و اشاره به گذشته‌ی یکی از شخصیت‌های تاریخی، سیاسی یا علمی تاثیرگذار، بارها شنیده‌ایم که می‌گویند: "فقط به نظرات او کار داشته باش نه زندگی‌اش"! این خود یکی از خطاهای تحلیلی‌ ماست که نشان از توسعه‌نیافته‌گی‌مان دارد.
اصولاً شخصیتی که در برهه‌ای از زمان بر جامعه تاثیر گذاشته، به مشتی نظر خلاصه نمی‌شود که برای گفتن از او فقط به چارچوب همان آرا رجوع شود. اگر بپذیریم که شرایط زمان، پایه‌های مذهبی-اخلاقی-خانوادگی-تربیتی خود شخص و دیگر دلایل در شکل‌گیری تفکر او نقش بنیادی داشته، بنابراین، آرای او را نباید از این مختصات جدا فرض کرد. اتفاقاً برای کشف بن‌مایه و مغزه‌ی فکری هر یک از این افراد "ناچاریم" که به کاوش در موارد ذکرشده بپردازیم. درست به همین خاطر است که این‌قدر در غرب "زندگی‌نامه"نویسی (بیوگرافی) رواج دارد و در فرهنگ ما البته آن‌طور باب نیست و اکثراً آن‌چه نیز نگاشته شده، یا در انکار مطلق و یا در تقدیس فرد بوده است.
بنابراین، مسائل شخصی شخصیتی تاریخی از او جدا نیست، هرچند نبایستی این مسائل باعث شوند که اندیشه‌ی او نادیده گرفته شود.

۳ نظر:

Saeid-Y گفت...

مثل همیشه خردمندانه و منصفانه. / دوست عزیز این رادیو بالخره به وقت ما مصیبت زده ها کجاست و... در سایت رادیو چیزی نیافتم. موفق باشید

Saeid-Y گفت...

سلام. مطلب نگاه روزتان را در پایان نوشته ام خطاب به این موجود: خَسین گُرافشان، لینک داده ام.اگر مخالفتی هست عنوان نمایید. موفق باشید.

Blogger User گفت...

سلام دوست گرامی
راستش در باره اون مطلبی که در باره زبان فارسی نوشتم فکر می کنم که کلا ان مطلب اشتباه باشد و حتما در یکی از مطالب بعدی وبلاگم این اشتباه را تصحیح خواهم نمود و البته من خودم هم می خواستم ان را پاک کنم اما نکردم و کلا سخن شما در این باره درست است اما من این حرف را واقعا از اقای علی محمدی شنیدم و سخنان ایشان هنوز هم در پیامگیرهای وبلاگ ف.م.سخن هستش که در باره زبان فارسی نوشته شده بود.
موفق باشید
http://goftaneehaa.blogspot.com/2005/06/blog-post_04.html