سه‌شنبه، مرداد ۰۴، ۱۳۸۴

نوشتن رمان آنلاين

مدّتی‌ست که ايده‌ای دارد خودش را به در و ديوار ذهنم می‌کوبد: نوشتن یک رمان دسته‌جمعی به صورت آنلاين. طرح‌های مختلفی را هم برای این‌کار درنظر گرفته‌ام که انجام هريک بستگی دارد به همکاران این پروژه. يعنی باید ديد که چه جمعی -متشکّل از چه افرادی- می‌خواهد این رمان را بنويسد و کدام‌يک از اين طرح‌ها به مذاق‌ جمع خوش می‌آید. بعدش هم می‌نشينیم با هم این‌قدر کلنجار می‌رويم که يکی از طرح‌ها پايه‌ی کارمان شود.
قبلاً مورد مشابه در نت داشته‌ایم، اما طرحی که من در ذهن دارم (و فعلاً از گفتن‌اش معذورم!) کار بکری‌ست. همان آنلاين که پيش می‌رويم و نظر خوانندگان را نيز پای فصل‌ها می‌خوانيم، کار را بازخوانی و ويرايش می‌کنیم. بعد هم يک ناشر به‌دردخور پيدا می‌کنيم و می‌فرستيم‌اش زير چاپ. خلاصه که فکر جالبی‌ست.
چند تا از دوستان را برای اين کار درنظر دارم که به‌شان ايميل خواهم زد. اگر برای کسی از شما نيز اين ايده جالب بود و فکر کرديد از پس نوشتن رمان در يک فضای جمعی برمی‌آييد، خبرم کنيد.

۲۳ نظر:

ناشناس گفت...

ایده ی بی نظیر و در خور توجهی است.شاد باشی؛امیر
http://www.20six.co.uk/amir78

Mehdi Hakimi گفت...

اگر امکانش باشد. من هم هستم.

ناشناس گفت...

خيلي ايده ي جالبي است. ما منتظريم!

ناشناس گفت...

در نوع خود ایده بسیار جالبی است

رضا میرفخرایی گفت...

با سلام و احترام
از اونجایی که این رمان چاپ خواهد شد من میتوانم مسولیت طراحی جلد را به عهده بگیرم

برقرار و شاد بمانید
رضا . م

ناشناس گفت...

فکر خوبی است.

ناشناس گفت...

!مجيد عزيز
اين طرح شما، نه تنها در سطح خود ايده بسيار جالبی است، بل‌که به سهم خود می‌تواند [و حتما] به تناسب نيازهای زمانه، فرهنگ سازی کند.
بحث مربوط به ادبيات و غنابخشی و تحولی را که از اين‌طريق می‌توان آماده ساخت، به صاحبان نظر و اهل حرفه وامی‌گذارم؛ ولی از نظر اجتماعی، شما تصور کنيد که افراد مختلف، با روش‌ها و سليقه‌های متفاوت، هرکذام فصل‌هايی را قلم می‌زنند که سرانجام، در اتصال با فصول ديگر، زندگی و سرنوشت واحدی را می‌نمايانند. رُمانی چند بُعدی، مثل زندگی اجتماعی خودمان! پيشاپيش، برايتان آرزوی موفقيت دارم!

ناشناس گفت...

خیلی باحاله. منم هستم.

ناشناس گفت...

سلام مرسي از لينك. به نظر ايده جالبي مياد. يك جور ايجاد هدفمندي در اينترنت هم هست. موفق باشيد. من به روزم، سر بزنيد. پيروز باشيد.

ناشناس گفت...

فکر جالبی است اما ما ایرانی ها در مورد کارکردن گروهی مشکل داریم در ضمن این کار حتما به یک مدیریت پروژه کامل نیاز دارد. یک برنامه ریزی دقیق با تعریف مسوولیت ها و ارتباطات. امیدوارم که موفق باشید . اگر در مورد روشهای مدیریت پروژه کمکی از دستم بر بیاید خوشحال خواهم شد که کار کوچکی انجام دهم .

Gilda گفت...

ایده عالی است! من که ذوق کردم جای شما! امیدوارم به جایی برسد:)

Mo گفت...

درود بر مجید گرامی. فکر خوبی است. قبلاً ایرج رحمانی رمان اسامه اسامه را به صورت انلاین می نوشت و اتفاقاً منتشر هم شد. گرچه به نظر من رمان اتفاق آنطور که می افتد او بهتر است اما اسامه هم تجربه ای بود. ف6کر می کنم منیرو روانی پور هم دارد رمانی انلاین می نویسد اما این رمان دسته جمعی فکری است تازه و تا حالا کسی انجام نداده باید جالب باشد منتظریم. موفق باشی

ناشناس گفت...

جالبه اما ایده جدید نیست . قبلا هم انجام شده. خواهش می کنم ادبیاتتون را مثل شکراللهی مغرورانه نکنید. تا ما کماکان از نوشته های شما لذت ببریم.باید مراقب باشید در دام شهرت و ویزیتور و ... نیفتید.

ناشناس گفت...

جالب است اما به گمانم حاصل كار راضي كننده نباشد... نوشتن يك رمان با چندين سليقه و نگرش و نثر متفاوت آن هم توسط نويسنده‌هاي نه چندان حرفه‌اي بعيد مي‌دانم حاصل درخوري داشته باشد....

ناشناس گفت...

شبیه به کاری است که در دوران مدرسه دبیر ادبیاتمان انجام داد. یک داستان را شروع می کرد و نوبت به هرکدام که می رسید طبق سلیقه خودش ده خط ادامه می داد. نتیجه اش خیلی زیبا بود. مطمئنا این بار هم جالب از کار درخحواهد آمد. من هم دوست دارم که شرکت داشته باشم

فرهنگ گفت...

سلام. امیدوارم عملی شود و ما حاصل ابن ایده را زود بخوانیم.

ناشناس گفت...

dooste azizam
az yari'at dar webloge azadiye akbar Ganji kheyli mamnoonam.

Shabnam گفت...

مجيد جان، اومدم بگم خيلی ايده جالبيه، که ديدم همه همين رو نوشتن!:) خوب من هم اضافه می کنم که ايده جالبه، و البته پيش بينی براش نميشه کرد، يکی به خاطر آنلاين بودنش، و يکی به خاطر اينکه چند نفر با هم مينويسنش. ولی خيلی هيجان انگيزه و من هم بيصبرانه منتظرم...در ضمن، ميخواستم بگم برنامه هفته پيش راديويی رو نتونستم آنلاين بشنوم، آيا هنوز از اين نظر مشکلی هست؟

ناشناس گفت...

سلام ..بشود یا نشود مهم نیست ...مهم این است که فکرش هست ...

ناشناس گفت...

I would like to be a part of it.

http://lostdreams.blogfa.com/

ghasedak گفت...

سلام به نظر من کار خیلی جالب اما پر درد سریه واقعا درد سر داره .رمان نوشتن یه نفره آدمو به هزار راه می کشونه دیگه جمعیش نمی دونم به کجا می کشونه .به هر حال موفق باشین
آقای زهری فکر کنم خیلی صبور هستین که می خواین همچین کاری رو انجام بدین
با آرزوی روزهای سبز و پر از امیدواری

ناشناس گفت...

آقاي زهري عزيز
مي بينم بازهم درگير يك حركت همدلانه در بلاگستان هستيد. ايده بسيار جالبي‌ست كه نياز با مديريت شما حتمن شدني‌ست.آرزوي موفقيت دارم

کورش عنبری گفت...

چه می ونم شاید بشه اما خیلی بعید به نظر میرسه. اصلاً کار جالبی نیست. چون نوشتن یک کار خلاقه‌ی فردی است نمی‌توان به صورت گروهی این عمل خلاقه موفقیت داشته باشد. بهر حال در مورد فیلم‌های هم که مشترک ساخته شده اند و حتا کسای با اسم رسم هم با هم همکاری داشتند این قطعه‌ها هر کدام جدا از هم و منفرد بود نه در یک مجموعه‌ی همسان و مشترک.
موفق باشید.