سه‌شنبه، اسفند ۰۷، ۱۳۸۶

پوپولیسم در شکل آمریکایی‌اش!

Barak Hossein Obama

عکس حسین اوباما -کاندید ریاست جمهوری مهم‌ترین کشور جهان- در دیدارش از کشوری افریقایی، به تنها دردی که می‌خورد ریشخندکردن است! من نمی‌دانم بازتاب این عمل متهورانه حضرتش در محافل سیاسی و بین مردم آمریکا چه خواهد بود، اما به عنوان شهروندی در این جهان لااقل می‌توانم بگویم که توقع من از کسی که ردای کاندیداتوری آمریکا را به تن کرده این است که از این اداهای نخ‌نما و قبیله‌گرایانه فاصله بگیرد. من گمان نمی‌کنم که دنیای مدرن قرار است سر پیکان حرکت‌اش را به سوی عقب کج کند و از روابط و فرهنگ قبیله الگو بگیرد!
علاوه بر این شاهدیم که حتا در روزگار ما، در میان بعضی از سیاستمداران دنیای مدرن و لیبرال، پوپولیسم چه هواخواهانی دارد. پس زیاد نباید از مدل‌های داخلی و جهان‌سومی متوقع بود! خلاصه که دنیای قدرتمند غرب، با تمام کبکبه و دبدبه‌اش باز نیاز مداوم دارد به مراقبت و محافظت.

۱۰ نظر:

ناشناس گفت...

فکر ميکنم در جريان نيستيد چون اين عکس توسط رغبای اوباما برای تخريب او منتشر شده و ستاد تبليغات اوباما اين کار را محکوم کرده.

خیابان شماره 11 گفت...

مجید خان مثل اینکه از خواب بیدار شده ای. عزیز جان این عکس را اوباما منتشر نکرده که بخواهد استفاده مثبت از ان بکند. اتفاقا وی رقیبانش را متهم کرده که با انتشار این عکس می خواهند به عوام آمریکا بقبولانند که اوبوما چیزی است شبیه بن لادن

Majid Zohari گفت...

عکس مربوط است به سفر پارسال اوباما به افریقا.
مگر چیز دروغینی در این عکس هست؟ مگر اتهام ناروایی زده شده؟ اگر انتشار این عکس مایه‌ی آبروریزی است، چرا این آقا اصلا آن‌را گرفته؟ مگر یقه‌اش را گرفته‌اند و مجبورش کرده‌اند که بیاید برای یک‌مشت ایلیاتی‌های افریقایی ظاهرسازی و برای مردم آمریکا عوام‌فریبی کند؟ در ضمن آدم که نباید از ریخت و قیافه‌ی خودش شرمنده باشد؟
آدمی که برای باورها و احساسات مردم آمریکا -یعنی مردم خوش- ارزشی قائل نیست، چطور می‌خواهد رئیس جمهور آن کشور بشود؟

خیابان شماره 11 گفت...

مجید جان اشکالی ندارد اگر چیزی را ندانی ولی اگر بر اساس آن تحلیل کنی تحلیلت آبکی از آب در می آید. این عکس در کنیا گرفته شده و دلیلش هم ریشه کنیایی خودش است. پدر وی یک مهاجر کنیایی به آمریکا بوده و وی با این کار به نوعی تریبیوت داده به هموطنان نژادی اش. من نمی دانم شاید طرف آدم پوپولیستی هم باشه ولی این کار را در مورد هیچ کشور دیگری نکرده.

خیابان شماره 11 گفت...

این عکس تا به حال منتشر نشده بوده (از یک سال پیش) بنابراین به نظر میاد در یک جمع کوچکی گرفته شده و احتمالا حتی در جمع خانوادگی و اقوام کنیایی وی بنابراین برچسب پوپولیست بودن به دلیل این عکس به وی نمی چسبد چرا که در غیر این صورت این عکس همان زمان باید منتشر می شد. این مثل این است که من ترک یا لر یا کرد بعد از سالها از کانادا بروم ایران پیش اقوامم لباس سنتی بپوشم. چه اشکالی داره؟

Majid Zohari گفت...

بدون متلک‌پرانی هم می‌شود حرف زد! امتحان کنید، سخت نیست!
آن اسراری که فقط و فقط حضرت عالی از آن‌ها اطلاع دارید و دیگران ندارند، یعنی قضیه‌ی سفر کنیا (احتمالا باید جایی در آفریقا باشد!) را لابد دیگران هم چشم دارند در سراسر اینترنت و مطبوعات ببینند. این یک.
بحث سر پوشیدن لباس محلی توسط مسافری به دهات نیست؛ سر اصول شناخته‌شده‌ای است که یا باید با آن‌ها کنار آمد، یا با آن‌ها جنگید. کسی که می‌خواهد رییس جمهور آمریکا بشود و در راس مهم‌ترین کشور دنیا قرار بگیرد، باید از لحاظ ظاهر و برخورد تا حد زیادی الگو باشد. این یک ناگزیری است. ظاهر انسان، تا حد زیادی گویای افکار اوست. نمی‌شود هم روستایی آفریقایی بود، هم شهروند مدرن آمریکایی. برای کاندیداتوری ریاست جمهوری آمریکا، تعدادی شرط‌های نانوشته -اما خیلی مهم- وجود دارد که رعایت می‌شود. مثلا یک مورد ندیده‌ایم که رییس جمهور آمریکا یک مرد مجرد باشد، چون ارکان خانواده در آمریکا اهمیت دارد. آیا جایی این را نوشته‌اند؟ طبعا نه. اما رعایت می‌شود. حالا این وسط باید پرسید آیا مردهای مجرد سواد ندارند؟ پس می‌بینیم که موضوع به سواد و حتا قانون برنمی‌گردد. همه چیز قانون نیست. از قانون مهم‌تر قراردادهای اجتماعی است؛ اصول و قوانینی نانوشته، اما لازم‌الاجرا.

می‌نویسید: وی با این کار به نوعی تریبیوت داده به هموطنان نژادی اش.
این البته نظر شماست، اما اگر درست هم باشد، کاندید ریاست جمهوری آمریکا ابدا چنین حقی ندارد. تبعیض سفید و سیاه وجود ندارد؛ تبعیض، تبعیض است. من همان‌طور که با نژادپرستی شدیدا مخالفم، با آدم‌هایی مثل جسی جکسون و امثالش هم میانه‌ای ندارم.

خیابان شماره 11 گفت...

آقای زهری عزیز٬
تکرار می کنم کسی که با پوشیدن این لباس اهداف پوپولیستی دنبال کند لابد باید بیش از یک عکس در آن لباس داشته باشد یا حداقل فیلمی چیزی داشته باشد.
من از این سفر یک فیلم پیدا کردم و در سرتاسر آن اوباما در لباس های کژوال یا کت و شلوار و کراوات بود.
ولی کسانی که مشخص است اهداف پروپاگاندایی از انتشار این عکس دنبال می کنند ببینید چه مطلبی نوشته اند. این نهایت سطحی نگری و حماقت است که به صرف پوشیدن عمامه کسی را منتسب به القاعده کنند و البته می کنند و هم من و هم شما می دانیم که آن رد نک کانزاسی یا تگزاسی به سادگی ان را باور می کند و این دقیقا همیان چیزی است که احتمالا جان مک کین می خواهد.
http://sweetness-light.com/archive/obama-wore-muslim-gear-during-kenya-trip
شما که می فرمایید در سراسر اینترنت و مطبوعات انعکاس سفر اوباما را دیده اید لطفا یک فیلم یا عکس دیگر که وی را در این لباس نشان دهد آدرس دهید تا دیگران هم ببینند.

خیابان شماره 11 گفت...

راستی نطرتان راجع به این یکی عکس چیست؟
http://obsidianwings.blogs.com/obsidian_wings/2008/02/oh-noes-george.html

mahtab42 گفت...

Agha mikham bedunam osulan pushidane lebase mahali che eshkali dare??

Majid Zohari گفت...

از توضیحات شما سپاسگزارم.