شنبه، مرداد ۱۹، ۱۳۸۷

محیط و شرایط زیست در آن

هنگام احوالپرسی صبحگاهی، به همسایه‌ام از بارندگی زیاد امثال شکایت کردم. پاسخش اما این بود که "ما واقعاً به این بارندگی نیاز داشتیم، چون ارتفاع دریاچه‌ی انتاریو حدوداً چهار متر پایین‌تر از حد معمول است"(نقل به مضمون).
اهمیت به محیط زیست و پیگیری اخبار مربوط به آن از ارکان اولیه شهروندی‌ست. به‌راستی کدام عضو دنیای مدنی (منظور کشورهای مدرن) است که نسبت به وضع زیست‌محیطی خود آگاهی کافی نداشته باشد و برای بهترشدن آن تلاش نکند؟ در مقابل مردم جهان سوم چه درکی از سلامت و بهزیستی طبیعت و محل سکونت خود دارند؟ لابد کثیفی محل سکونت و نابودی طبیعت آن‌ها نیز کار این غربی‌های نابه‌کار است!

تمرکز روی مسئله‌ی زیستی کره‌ی خاک بایستی صدرنشین دغدغه‌های نسل ما باشد. من‌که این‌گونه می‌اندیشم.

۳ نظر:

ناشناس گفت...

با سلام و بهترین آرزوها برای شما، اما نمی شود این را هم نادیده گرفت که نهایتا مهلک ترین صدمات به محیط زیست انگار توسط همین جوامع دارای ارزش های "شهروندی" به این کره خاکی وارد شده است. و خیلی ها هم یا از آن غافلند، یا چندان برایشان مهم نیست.

Majid Zohari گفت...

بسیار نغز گفتی دوست نغزاندیشم. ولی از یاد نبریم که مبارزه برای سلامت محیط زیست از همین کشورهای غربی پاگرفت و بشر را به آگاهی رساند.

ناشناس گفت...

شاید به دلیل همین تعدد و تنوع افکار و آراء، و چندگانگی نهفته در جهان غرب، هم جام زهر را در دست دارند و هم پادزهر. و دقیقا به همین دلیل هم هست که هنوز می توان به این جوامع امیدوار بود.