دوشنبه، بهمن ۱۸، ۱۳۸۹

ثروت حسنی مبارک!

سی‌ان‌ان مدعی است که ثروت پرزیدنت مبارک بالغ بر 75 میلیارد دلار است! به رقم خوب دقت کنید: $75,000,000,000.
البته دلیلی ندارد که در صداقت سی‌ان‌ان شک کنیم(!)، ولی ما که بیست‌وچهار ساعت تحت بمباران این‌گونه افشاگری‌ها هستیم، این حق را برای خود قائلیم که از سی‌ان‌ان بخواهیم منابع‌اش را -برای آگاهی افکار عمومی- رو کند و دلیل قانع‌کننده بیاورد. مگر غیر از این است که بدون دلیل به کسی اتهام‌زدن پیگرد قضایی دارد؟
اگر هم می‌گوید از معرفی منابع خود معذور است -که در واقع عذری است بدتر از گناه-، چه کسی جز خود بانک‌ها و جاهایی که مبارک احتمالاً‌ در آن‌ها یا از طریق آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده، صلاحیت چنین افشاگری‌ای را دارند؟
حال فرض را بر این بگیریم که موضوع صحت دارد و بانک هم خودش پشت این افشاگری است. حالا پرسیدنی‌ست: بانک که پیشِ پا افتاده‌ترین وظیفه‌اش حفظ اسرار مشتری‌هایش است، چرا این اسرار را رو کرده؟ آیا بانکداری جهانی از این قضیه نفع می‌برد؛ آیا بانک‌داری جهانی دارد با سی‌ان‌ان همکاری می‌کند، زیرا اصولاً خودش پای اصلی قضیه است؟ این کدام تشکیلات است که بزرگ‌ترین بانک‌ها و مدیا را در اختیار خود دارد؟
از نگاه دیگر، آیا این‌گونه افشاگری‌ها برای بی‌آبروکردن و از ریشه‌زدن مبارک توسط [...] نیست؟ حالا خودتان بگردید ببینید چه نامی را باید جای نقطه‌چین گذاشت!

در تاریخ سی‌ودو سال گذشته، از این افشاگری‌های به‌هم‌ریز کم ندیده‌ایم: از شاه بگیرید تا بن علی و این آخری هم مبارک. مبارک هم طبعاً آخری نخواهد بود. آدم بهتر است خودش کلاهش را قاضی کند، ببیند این وسط کی دارد گربه می‌رقصاند!

۴ نظر:

ناشناس گفت...

در گاردین مبلغ ثروت "خانواده" مبارک 70 میلیارد دلار ذکر شده بود. منهم این رقم ها و این گزارش گاردین را مشکوک و با توجه به وضع اقتصادی مصر غیر قابل باور دیدم. البته تا حدی به منابع ثروت اشاره شده بود. کاش شما لینکی به گزارش سی ان ان داده بودید.

Majid Zohari گفت...

من خبر را در تلویزیون دیدم و چنان منقلب‌آم کرد که بلافاصله این یادداشت از قلمم چکید.

ناشناس گفت...

جناب اوباما و همتای انگليسی شان دستور فرمودند که مبارک بايد سريعا برود چون يک مليون نفر شايد هم دو مليون نفر از ۸۵ مليون مردم مصر توی خيابانها ريخته اند و ميگويند بايد مبارک برود. دموکراسی و رفراندوم و رای گيری هم لازم نيست که معلوم بشود آخر مليونها مصری ديگر که توی خانه نشسته اند نظرشان چيست. جناب اوباما صبر هم ندارد که ايشان يواش يواش برود ميفرمايند همين حالا بايد برود. معلوم است که سی ان ان و بی بی سی و گاردين هم از روساي استثمارگرشان دستور ميگيرند و افشاگری ميکنند.

Majid Zohari گفت...

این‌ها یک شبکه‌ی سنگین از بانکداران جهانی، مدیا، تئوریسین‌های سیاسی و بورس هستند که نزدیک به نیم قرن است دارند جهان را به پرتگاه می‌برند و هر روز هم رادیکال‌تر عمل می‌کنند. یکی از نشانه‌های شناخت این شبکه، رکورد اقتصاد جهانی در 2009 بود که آخر سر هم معلوم نشد سرش به کجا می‌رسید. اروپا می‌گفت کار آمریکاست، آمریکا هم می‌گفت کار اروپاست؛ جالب اما این بود که دامنه‌ی رکود اقتصادی پرت‌ترین و دورافتاده‌ترین سرزمین‌های کره‌ی خاک را نیز در خود فرو بلعید. یعنی یک حکایت کاملاً جهانی بود و به هیچ کشور خاصی ختم نمی‌شد. حالا پیدا کنید پرتقال‌فروش را!