پنجشنبه، فروردین ۱۰، ۱۳۸۵

اشاره به يک عنوان

کتابی به دستم رسيده است با عنوان کورش و بابل؛ نگاهی به نوشته‌های پورپيرار، نوشته‌ی هوشنگ صادقی. کتاب در 176 صفحه در سوئد و توسط نشر گامل در تابستان 2005 منتشر شده است. به گمانم اين دوّمين نقد جدّی بر ديدگاه‌های ناصر پورپيرار است که به شکل کتاب عرضه می‌شود.
کتاب را هنوز دست نگرفته‌ام؛ طبعاً نظری هم راجع‌به محتوايش نمی‌دهم؛ نکته‌ی قابل توجه امّا همان روی جلد کتاب نشسته است! ايرادی که به عنوان کتاب وارد است، برخورد تحقيرآميز با کسی‌ست که قرار است "نوشته‌های"ش در اين کتاب نقّادی شود. آوردن نام شخص به شکل نصفه (نام فاميل فقط) نوعی کنایه است که در فرهنگ مطبوعاتی بی‌سابقه نيست، به اين معنا که "فلانی اهميتی برای ما ندارد". امّا پرسش درست همين‌جاست که اگر "نوشته‌ها"ی (نه آثار!) اين شخص خارج از دايره‌ی توجه ماست، پس چرا به سراغ‌اش رفته‌ایم؛ چرا اين‌همه وقت صرف‌اش کرده‌ایم و واژه-به-واژه وارسيديم‌اش؟

نفس نقد محترم است زمانی که آداب‌اش بدانيم. فروکوبيدن طرف نقد با کنايه و زبان خارج از اصول به واقع اثبات بی‌وزنی کار خود ماست. اگر کاری می‌کنیم، لااقل درست‌اش انجام دهيم...

۱۲ نظر:

ناشناس گفت...

سلام دوست عزیز
سال نو مبارک!
در مورد تحقیر ،خب این رویه ای هست که خیلی ها بکار می گیرندشان.نادر نوشته ای در مورد محمدرضا پهلوی یا رضا شاه در دست است که در عنوان و تیتر به تحقیر آنان نپرداخته باشد.

ناشناس گفت...

دوست پیرمان!! حتمن من را بخاطر دیرکرد ده روزه می‌بخشاید! ... ایام می‌آیند؛ تا از شما مبارک شوند؛ مبارک شمایید... امیدوارم سالِ خوبی داشته باشید، مجیـد جان!

ناشناس گفت...

آقاي زهري عزيز اين برنامه روي ماهواره است و براي سراسر جهان پخش مي شود به زودي اطلاعات اين برنامه را هم اعلام مي کنم.
به نکته قابل توجه ايي در مورد نقد اشاره کرديد .واقعا قابل تاسف است که ما در دوستي و دشمني .نقد و انتقاد هرگز انسان هاي متعادلي نيستيم.

ناشناس گفت...

salam:) salenotoon mobarak:)

ناشناس گفت...

خب . تا به الان به این فکر نکرده بودم . مقاله ای از داریوش همایون می خواندم عبارتی را به کار برد که به آن هم هیچگاه فکر نکرده بودم . اینکه نظر مورد احترام نیست و فرد در مقام احترام است . حاصلش می شود مطلبی که مجید زهری نوشته است . اندیشه ناصر پور پیرا یا ناصر پور پیرا !

Majid Zohari گفت...

به نظر من آشيل عزيز، هم فرد مورد احترام است و هم نظرش. البته واژه‌ی "احترام" خودش جای بحث بسيار دارد.

حميـرا گفت...

سلام مجید عزیز
خوبی؟
راستی می دانی چرا موزیک وبلاگ من قطع شده است؟
شاد باشی

گوشزد گفت...

مجيد جان
اگرچه ممكن است قصد ناقد تحقير پورپيرار بوده باشد ولي از طرف ديگر اين معنا را هم مي‌توان استنباط كرد كه نقد شونده چنان معروف است كه به معرفي كامل براي شناسايي نياز ندارد

ناشناس گفت...

سلام

خوب ما بايد محدوديت ها رو در نظر بگيرم و بعد با توجه به شرايط موجود مقاومت كنيم و مبارزه

يا حق
مولي

Majid Zohari گفت...

حميرا جان احتمالاً محل فايل را روی سرور تغيير داده‌اند.

گوشزد جان ممکن است همين‌طور باشد که می‌گويی، اما "آداب نقد" حکم می‌کند که در نقد از کلام تحقيرگر پرهيز شود؛ حال می‌خواهد طرف مقابل ناصر پورپيرار باشد یا هر کس ديگر. ما بايد تکليف‌مان را از همان ابتدا مشخص کنيم که با شخصيت شخص کار داريم یا اثرش!

Majid Zohari گفت...

از نی‌لبک، آريا، شيدا و سورنا تشکر می‌کنم برای لطف و نظرشان.
پاينده باشيد.

aliradboy گفت...

سلام نکته ینی وبی پرده گوئی تان را دوست دارم !