جمعه، مهر ۱۷، ۱۳۸۸

نوبل صلح برای بوراک اوباما؟!

در این‌که جایزه‌ی نوبل نوعی ابزار قدرتِ سیاسیِ اروپایی است شکی نیست، اما کم‌تر دیده شده بود که از آن به این شکل زننده استفاده شود! من مانده‌ام بوراک اوبامای تازه‌رسیده واقعاً چه در کارنامه دارد که او را شایسته‌ی چنین جایگاهی کرده است؟

من نوعی حس "تأثیرگذاری" در این جایزه می‌بینم. گمانم این است که اتحادیه‌ی اروپا -از طریق این ابزار سیاسی خود- خواسته اوبامای نسبتاً جوان و جویای نام را از لحاظ روانی سیراب کند تا به راه دنباله‌روی -یا لااقل همکاری- با آن‌ها بیافتد.
چهره‌ی آمریکا -بعد از رکودِ اقتصادی- شکننده‌تر از هر زمان دیگری شده است. همین میدان باز، اروپایی‌ها را به صرافت انداخته تا در کم‌کردن یکه‌تازی آمریکا بکوشند و سهم بیش‌تری در هم‌کاری بطلبند... و به‌راستی چه کسی بهتر از نخستین رئیس جمهور سیاهپوست ابرقدرت جهان؛ شیفته‌ی تاریخ‌سازی، چون هر سیاست‌مرد جوانِ دیگر؟

جالب‌تر از همه، لحن خود اوباما بود که چطور از شنیدن این خبر یکه خورده بود!

 • در همین باره، از حمید میداف: [+]
 • ۳ نظر:

  H a m i d ... M i d a f گفت...

  مجید جان، سخن از دلم گفتی آفرین به این تیزبینی

  مصطفی گفت...

  سلام
  درود بر شما
  با نظرت در مورد انتخاب اوباما موافقم. اما این صلحدوستی و برقراری ارتباط با ایران خیلی نگرانم میکنه.میترسم زحمت چندین ماهه ملت ایران به هیچ و پوچ گرفته بشه و به خاطر مطامع سیاسی و مخصوصا امتیازدهی ایران هدر بره. راسته که میگن هر کس برای منافع کشور خودش تلاش می کنه . دولت ایران به جای تلاش برای منافع ایران برای منافع روسیه و چین و جدیدا امریکا داره سنگ تموم میزاره.
  آفرین به این دولت و رئیس ناجمهور آن
  با تشکر
  مصطفی
  راستی منم یه مطلب کوتاهی درباره این موضوع تو وبلاگم گذاشتم وخوشحال میشم یه سر بیای اونجا.
  خیلی دوست داشتم باهاتون تبادل لینک کنم.
  موفق باشید

  Majid Zohari گفت...

  آقای مصطفی، نوشته‌ی شما را خواندم. ایده‌ی خودتان را مختصر و مفید مطرح کرده‌اید.