یکشنبه، دی ۰۴، ۱۳۸۴

عنوانش را خودت بگذار!

من اصلاً قصد و حوصله‌ی بررسی قضيه‌ی رخوت، یا چه‌می‌دانم شدّت و حدّت در وبلاگشهر را ندارم. اين را گفتم تا از یادداشت قبلی یک‌وقت برداشت نشود که چنين خیالی دارم. البته این به آن معنا نیست که حالا دنیا معطل مانده که مثلاً یکی مثل من آستین بالا بزند!
این‌جا هم مثل بقیه‌ی جاها یک‌موقع آشوب است، يک موقع گُر گرفته، يک وقت گَر شده، وقت ديگر سوت و کور است و خلاصه هر روز یک سازی می‌زند. در کل اهمیتی هم ندارد. خلاصه که وبلاگ برای آدم‌هایی‌ست که انگيزه‌ی نوشتن دارند (حالا بلدند بنويسند یا بلد نيستند مهم نيست؛ نمره که نمی‌دهند!) و یک‌جورهایی هم دوست دارند با جماعت رابطه برقرار کنند. یعنی خودشان را ابراز کنند و خودی نشان بدهند (منظورم البته مثبت است).
طرف دارد منفجر می‌شود؛ خودش را می‌خواهد خالی کند؛ وبلاگ می‌نویسد. طرف مثل ارشميدس می‌خواهد "کشف‌"اش را جار بزند؛ رو می‌آورد به وبلاگ. کس دیگر تنهاست، آن‌ديگری می‌خواهد جنس مخالف تور بزند، کس دیگر آلوده‌ی فرسایش دنیای سیاست است، آن‌دیگری بدبختِ آوارگی در جایی‌ست، حال فرق نمی‌کند دنیای واقعی باشد یا مجازی، یکی هست که در دنیای واقعی توی سرش زده‌اند، حالا این‌جا می‌خواهد تنبان ملّت را بدرد... همه‌ وبلاگ می‌زنند. تعدادی هم اندوخته‌ای فکری دارند و می‌خواهند تقسیم‌اش کنند با جماعت... این‌ دسته البته زود دم‌شان را می‌گذارند روی کول‌شان و از همان راهی که آمده‌اند دنده‌عقب برمی‌گردند و خودمانی‌اش این‌که می‌زنند به چاک معرفت، چون سخت نیست که بفهمند وبلاگ‌شهر جای تولید و عرضه‌ی اندیشه‌ی جدّی و منسجم نیست.(شاید هم هست و ما نمی‌دانیم؟!)
آدم، آدمی که تا حدّی شعور دارد، در وبلاگش مرتب در حال تمرین راه‌وروش‌های مختلف است. یک موقع حرف‌های جدّی می‌زند، يک‌وقت تند می‌شود، وقت ديگر طنازی می‌کند... و خلاصه نواهای مختلف ساز می‌کند تا ببیند کدامش بهتر می‌رقصاند. یک‌موقع هم هست که این نواها به‌جای رقصاندن، ملّت را به گریه می‌اندازد! خلاصه همین است که هست. آدمیزاد که نفس می‌کشد و دست و پا می‌زند، دنبال راهی است برای "گفتن". این جماعتی هم که به وبلاگنویس مشهورند، دارند بالاخره می‌گویند ديگر؛ حالا چه می‌گویند بماند!
خلاصه که کريسمس مبارک!

۲۴ نظر:

پارسا صائبى گفت...

آقا عجب مطلب روان، گرم و پرحرارتى بود. کريسمس و سال نو تو هم مبارک باشد، مجيد عزيز!

ناشناس گفت...

آقاي زهري عزيز در ادامه اين دو مطلب اضافه کنم شما اشاره ايي به آفت وبلاگ نکرديد .لگر چه مبحث رخوت در وبلاگستان است .اما يکي از همين عوامل کامنت هاي زشت و و نا زيبايي است که مملو از هتک حرمت و ناسزا است به جاي نقد مطلب يا نوشته .که کم کم نويسنده و ديگر خوانندگان را دچار رخوت و انزجار مي کند.
خود من بعد از 3 سال وبلاگ نويسي دچار اين عارضه البته بدون خستگي در نوشتن شدم.

Majid Zohari گفت...

شيدا محمّدی ارجمند!
کاملاً حق با شماست. از آفت‌های وبلاگ‌نویسی یکی هم همین هرزنويسی است که بسياری را از این فضا منزجر کرده است. نکات ديگری هم هست. در آرشيو اين وبلاگ اگر گشتی بزنید، مطلب در این باره کم نمی‌بينید.
اما مسئله -همان‌طور که در متن آمده- این است که بررسی این مسائل کاری‌ست وقت‌گير و پردقّت که در حال حاضر از توان آدم گرفتاری مثل من خارج است. ای‌کاش دوستان همّتی کنند و روی اين موضوع دقیق شوند و مطلب بنويسند.

Majid Zohari گفت...

پارسا عزیز!
شايد باور نکنی، امّا من همان ابتدا که شروع کردم به نوشتن این یادداشت، می‌خواستم که به تو تقديم‌اش کنم، امّا باز هم فراموش‌کاری کار دستم داد و اسمت از قلم افتاد! من فکر می‌کنم تو اوّلین کسی بودی که با این نگاه به دنیای وبلاگ‌های فارسی می‌نگريستی و در واقع پيشگام اين راه بودی.

پارسا صائبى گفت...

سپاسگزار هستم مجيد عزيز، اين نوشته خيلى قشنگ‌تر از نوشته‌هاى من بود. چکار کنيم گاهى ندرتاً چيزهايى چپ‌اندرقيچى به نظرمان مى‌رسد و مى‌نويسيم، دوستانى چون شما نيز به بنده هميشه لطف دارند. همين لطف و محبت‌ها انگيزه کار به آدم مى‌دهد. درود بر تو!

ناشناس گفت...

سلام/اومدم بگم كريسمس شما هم مبارك آقا مجيد/سال خوبي داشته باشيد

ناشناس گفت...

سال نو از هم اکنون مبارک !
با بهترین آرزوها
راستی چه شعر زیبا و التیام بخشی است شعر پائیز.

فرهنگ گفت...

مجید عزیز؛ منونم از این‌که در بخش نگاه‌ات قطعه‌ی کوتاه من‌را مورد توجه قرار دادی.
اوایل ورودم به این فضا، کمی ایده‌آل‌تر به آن نگاه می‌کردم و شاید همان‌طور که نوشته‌ای من نیز دنبال گم‌گشته‌ی خود در این‌جا بودم (و هستم). اما امروز نگاهم به وبلاگستان، همان نگاهی‌ست که به جامعه‌ام دارم: همین است که هست!

ناشناس گفت...

ببخشید الان لینک مطلبم را دیدم،ممنونم.

ناشناس گفت...

آقای زهری عزیز
وبلاگ آئینه شخص است و سبک وبلاگی مواج است تا نظرورزی در سبک ورزی گرد شود و دندان گیر شود.
وبلاگ گزیده گویی است و پراکندگی موضوعی و فکری مشخصه آن است. عدم انسجام همان روح وبلاگ است که ضد نظام اندیشی است و اختصارنویسی وبلاگ درواقع افول سبک نظام اندیشی است و طلوع سبکی که درهمتافته و نظام مند نیست.
سال نو خوبی برای شما آرزو می کنم و امید به تندرستی شما دارم.

ناشناس گفت...

سلام.به اين بارگاه٫هر کدام از ما بدليلی آمده ايم ولی در نهايت برای شنيده شدن و پيدا کردن همزبانی

ناشناس گفت...

Hi Majid,
well done man! I enjoyed your "nasr" a lot. I got your link from Nikahang's blog. Your style of writing is exactly what I can call "Magical". Thank you for writing for us (or perhaps for yourself?).

Merry Christmas to you and to your loved ones. Happy New Year.

ناشناس گفت...

سلام . خیلی خوب بود .

(کلی احساس باشعوری کردم )
:)

ناشناس گفت...

::خارج از موضوع نوشتار::
درود بر مجيد مهربان! و کريسمس مبارک! سالي نيک و پر از خوشيها را برايت خاهانم. مهرافزون

Majid Zohari گفت...

دوستان می‌بخشيد اگر جداگانه به مهرورزی‌تان پاسخ نمی‌دهم؛ گرفتاری امانم را بريده است.
فقط اين‌که: قربان مهر و صفای یک‌يک‌تان. اميدوارم دوستانی هم که در پيام‌گیر یادداشت قبلی پيام گذاشته بودند این سپاسگزاری را بخوانند.

سال نو را پيشاپيش به‌تان تبريک می‌گویم.
شاد و شادکام باشيد.

ناشناس گفت...

مطلبتوت خیلی کامل بود میشه گفت حرف دل خیلی از وبلاگ نویسها با این جمله اتون واقعا موافقم که «وبلاگ برای آدم‌هایی‌ست که انگيزه‌ی نوشتن دارند»راستش انگار مدتیه که وبلاگ نوشتن به یه بازی تبدیل شده تا این انگیزه نوشتن ...

ناشناس گفت...

سال نو بر جناب زهری مبارک

ناشناس گفت...

با سلام
مطلب خودرا در خبرگزاری وبلاگ نویسان بخوانید ما منتظر ارسال مطلب ار شوی شما هستیم

ناشناس گفت...

سلام جناب زهری،
می‌گم عجب جای خوبی شده این‌جا برای تبریک سال نو به دوستان. دم شما گرم، هم بابت لینک و هم بابت مهیا کردن مکان، البته از اون لحاظ. اما این مشکل رخوت، به قول فرهنگ، همینه که هست دیگه!

ناشناس گفت...

" I Wish You, Happy New Year and Hope The New Year Be a
Very Good and Prosperous One For You."

Majid Zohari گفت...

دوستان سال نو میلادی بر یکایک‌تان مبارک باد!
امید که سال پرباری برای‌تان باشد.
با مهر؛
مجید زهری

ناشناس گفت...

سال نو مبارک.

من بلاگستان را به لحاظ آنکه عرصه ای برای جدال و رقابت تفکرات میباشد دوست دارم.

ناشناس گفت...

مجيد عزيز
در سال نو ميلادي من نيز شادي و پيروزي روزافزون آرزو مي‌كنم براي‌تان.
خوب و خوش باشيد.
كوواش

ناشناس گفت...

مجيد جان سلام
سال نو شما هم مبارك اميدوارم سال خوبي باشه برات چرا به من سر نمي زني بي وفا
دوستدارت بابي
http://ravandha.blogspot.com