دوشنبه، اسفند ۰۵، ۱۳۸۷

روزی که برای خودم شروع کردم به کار، برادرم به من گفت:
«بدترین مشتری سفیدپوست باز بهتر از بهترین مشتری ایرانی است
من البته خودم هم کمابیش به این حرف اعتقاد داشتم، اما نه به‌شدت امروز؛ امروز کامل دستم آمده که واقعیت چیزی جز این نیست... و واقعاً از این بابت متاسفم.

شاید اگر حسی بود، بعداً این تاول را شکافتم...

۷ نظر:

ملا حسنی گفت...

آخ گفتی.
واقعا همینطوره.
باور کن اینقدر که من از این ایرانی های مقیم تورنتو ضربه خوردم از هیچ شارلاتان هفت خط جامائیکایی یا سریلانکالی و غیره نخوردم.
توی یک قلم صدهزار دلار ما پرید

ناشناس گفت...

این حرف اشتباه است . آیا شما همه ایرانیان مقیم تورنتو را دیده اید؟ آیا در میان به قول شما سفید پوستان آدم حقه باز پیدا نمیشود؟ در میان همه اقوام آدم خوب وبد هست

H a m i d ... M i d a f گفت...

مجید عزیز،
مدینه گفتی و کردی کبابم. نخست نمی‌خواستم چیزی بنویسم و آه و ناله‌ای بکنم. ولی دیدم «ملاحسنی» هم جرأت کرد و چیزی در این رابطه نوشت و درد دلی و آه و ناله‌ای کرد. صابون این جور هموطنان عزیز به‌تن من نیز خورده است، بدجوری هم خورده است، آن‌جور که تماسم با همو‌طنان عزیزم، از خوب و بدش، اینک فقط و فقط مجازی شده‌است و چه راحتم اکنون و چقدر پس انداز کرده‌ام و نجات داده‌ام پول بی‌زبان را. فکر کنم فعلا همین قدر بس است، من نیز کم و بیش تجربه فراوان دارم در تماس با انسان‌های مختلف در جهان، کم‌تر دیدم شهروندانی را نظیر ایرانیان، که این‌جور کلاه سر هم بگذارند. آخوندها خوب ما را شناخته‌اند و از من بشنوید که تا سی سال دیگر هم بر سر قدرت باقی خواهند ماند، چه بسا 60 سال دیگر نیز...

H a m i d ... M i d a f گفت...

مجید جان این پیام‌گیرت ما را گیج کرده است. پیامی نوشتم نمی‌دانم ارسال شد؟ نشد؟ فرستاد؟ نفرستاد؟

ناشناس گفت...

من سایه ایرانی در خیابان ببینم راه خودم را کج میکنم. گوشه لباس ایرانی هم اگر به شما بخورد به شما ضرر زده خواهد شد. اصلا برای اینکه مطمئن باشید که خود و خوانواده محترم همیشه سالم بمانید و از اشرار و پلیدی ها دور بمانید ... شدیدا توصیه میشود که از یانگ و فینچ بالاتر نروید.

Majid Zohari گفت...

برای ملا و حمید می‌نویسم:
مراد من آن‌چیزی که شما برداشت کرده‌اید نیست. من فکر می‌کنم مشکل اساسی هم‌میهنان ما، مقاومت در مقابل "به‌روزکردن نگاه‌شان به دنیا -به‌ویژه دنیای غربی- و تطبیق‌ناپذیری با طرز فکر غربی است. من البته منظورم در حوزه‌ی کسب و کار است نه چیز دیگر.
در کل، من فکر می‌کنم آدم سالم و درست‌کار در میان ایرانیان فراوان است.

در پاسخ ناشناس:
نگاه بدبینانه‌ای که داری، اول از همه باعث آزار خودت می‌شود و می‌شوی آدم ایزوله‌ی از این‌جا رانده، از آن‌جا مانده. بخش عمده‌ی دوستان من -و صمیمی‌ترین‌هاشان- ایرانی‌اند و انصاف این است که آدم واقعیت‌ها را فدای نفرت‌های درونی و تعلقات بدبینانه‌ی روانی خود نکند.

ناشناس گفت...

کاملا حق با شما میباشد. احتمالا دلیل اینکه تا کنون در زندگی کاملا موفق بوده ام و امروز به تمام ارزوهایی که داشتم رسیده ام و مرفه و خوشحال زندگی میکنم همین ایزوله بودن و از این جا رانده و از ان جا مانده بودنم باشد. اگر هم این دلیل خوشبختی من باشد که راه خوبی انتخاب کرده ام. شاید بهتر باشد که بقیه هم همین راه را پیش بگیرند.