چهارشنبه، آبان ۰۱، ۱۳۸۷

کمی اخلاق، لازمه‌ی انسان‌بودن است

برای من فیلمی فرستاده‌اند از فلان آخوند امام جماعت که دارد ترتیب زنش -یا یک زنی به هر حال- را می‌دهد. طبیعی است که چنین فیلم مشمئز‌کننده‌ای را تا انتها نبینم. این‌را آدمی فرستاده که تا دیروز -در ردای گروه‌های فشار- پنجه‌بوکس توی صورت دانشجوها می‌زد، امروز شده اما "مبارزِ آزادی‌خواه"! اسم این کارش را هم گذاشته "افشاگری" که من واقعاً مانده‌ام ورود به حوزه‌ی خصوصی انسان‌ها -آن‌هم نزدیک‌شدن به درونی‌ترین قسمت آن- چطور افشاگری‌ای می‌تواند باشد و واقعاً سودش چیست؟
من ابداً از عمله‌ی اختناق و بازوهای سرکوب توقع ندارم که یک‌شبه آدم شوند. کسی که زنجیر به تن مردم بزند و طناب دار گردن انسانی بیاندازد، هفت‌خوان بی‌شرافتی را دورزمانی‌ست که رد کرده. این‌قدر هم خام نیستم که فکر کنم تا طرف آمد بیرون و چهارتا شعار داد، شد قله‌نشین انسانیت. ولی با این تفاصیل و با وجود شناخت قبلی، باز پیش آمده که بعضی حرکات این جانوران دوپا من‌را مثل پرده میان زمین و هوا حیران کرده و عرق شرم بر پیشانی‌ام نشانده، از بس غافل‌گیرکننده بوده است!

داشتن کمی اخلاق از آدمیزاد، حال هر کس که باشد، توقع نامعقولی نیست. لااقل من این‌طور فکر می‌کنم. ولی مواردی را این‌روزها می‌بینم -و می‌بینیم- که ‌بهمان ثابت می‌کند اصولاً داشتن هر توقعی از بعضی‌ها بی‌جاست. این‌هم لابد فصلی‌ست در حال کشف، از مجموعه‌ی خصائل آدمی...

۲ نظر:

سام الدين ضيائی گفت...

Thanks for the link

ناشناس گفت...

جناب زهری من هم مخالف نقض حریم خصوصی مردم هستم. یک سوال ازشماداشتم اگر شیادانی درلباس عبا وعمامه یا کشیش یادرلباس درویشی قصداغفال زنان ودختران مردم یا بچه های خردسال را داشته باشند ایا باانتشارچنین فیلمهایی یک شک به جامعه واردنمی شودتا مردم ساده دل کمی بیشترمواظب جماعت گرگ درلباس میش باشندالبته بایدصورت ان زن رادرفیلم تار می کردند یا صدای اوراتغییرمی دادند ولی درباره ان اخوند شیاد وقتی هیچ راه دیگری برای رسوایی اونیست چه کارمی شودکرد?