سه‌شنبه، بهمن ۳۰، ۱۳۸۶

کاریکاتور محمد در دانمارک

در یک حرکت جمعی در دانمارک، دیروز، هیجده نشریه کاریکاتور پیامبر اسلام را منتشر کردند. نظام اسلامی -به‌عنوان وکیل بلاعزل جهان اسلام- بلافاصله به این حرکت "توهین‌آمیز" اعتراض می‌کند و از دولت دانمارک می‌خواهد که از مسلمانان جهان پوزش بخواهد. دولت دانمارک که متوجه شده این حضرات اصلا توی باغ تمدن نیستند، با زبانی دیپلماتیک البته -طوری‌که نه سیخ ارباب جمعی داخلی بسوزد و نه کباب روابط اقتصادی خارجی- خاطرنشان می‌کند که در جامعه‌ای دموکراتیک و مدرن مثل دانمارک، نشریات زیر نظارت دولت عمل نمی‌کنند؛ طرفه‌ ا‌ین‌که آزادند هر چه می‌خواهد دل تنگ‌شان داد بزنند.
این قضیه آدم را یاد آن ماهی تنگ می‌اندازد که فکر می‌کرد اقیانوس همین تنگ تَنگِ خودش است! حضرات هم فکر می‌کنند منظور از نشریه، چیزی است در چارچوب‌های کیهان شریعتمداری! حالا پرسشی که باید رویش دقیق شد این است: آیا جهان اسلام باید کارکردش را با خطوط جهان مدرن هم‌خوان کند، یا طراز دست جهان اسلام است و دنیای مدرن گوش‌به‌زنگ، تا هر موقع به پر قبای حضرات بر خورد، بیافتند به معذرت‌خواهی؟

پی‌نوشت:
۱- عزرا لوانت (Ezra Levant) روزنامه‌نگار کانادایی نیز که همین کاریکاتور را در نشریه‌اش منتشر کرده، گرفتار درگیری حقوقی‌-حقوق‌بشری‌ای شده است که مصداق سربریدن دموکراسی، با کارد دموکراسی است. حکایت عزرا و آن‌چه بر او رفته را در این صفحه بازخواهم گفت.
۲-بدم نمی‌آمد کمی بزنم به خط تاریخچه‌ی صورت‌گری و چهره‌پردازی در اسلام و ممنوعیت‌هایش و مسئله‌ را پایه‌ای بگذارم روی میز تشریح. سر فرصت... تا کی باشد این فرصت...

۶ نظر:

Alireza گفت...

درود آقای زهری
البته که به مطلب جالبی اشاره کردین اما باید بگم پی نوشت شماره دو منو کمی حالی به حالی کرد. بنابر این از شما استدعا میکنم در این مورد بیشتر بنویسین. مشتاقانه منتظر اطلاعات بیشتر که مطمئنم خواندنی هم خواهد بود هستم.
سپاس

Winston گفت...

I am proud to have worked for Mr. Ezra Levant before

مهدى گفت...

سلام .
اولا اىنکه جناب آقاى مجىد خان توهىن هىچ ارتباطى به آزادى نداره همون‌هاى آزادى رو تو دهن اىن ملت انداختند ىعنى فىلسوفان و....اون طرف هم ىه فلسفه اى به نام اخلاق دارند تو فلسفه اخلاق هر فىلسوف که نگاه کنى از ارسطو گرفته تا هىوم شکاک تا کانت و دکارت و راسل و ...همه و همه اىن توهىن رو غىر اخلاقى مى دونن و قرار نىست که اگه آزادى باشه دىگه اخلاق نباشه....

ناشناس گفت...

ملت ایران حقوق کامل خود را میخواهند و در صورت احتیاج مخالف ارائه خدمات به غریبه ها هستند

بزودی پایان عمر ظالم خواهد بود

آرمن گفت...

با سلام
مسلما اهانت به مقدسات دینی مردم فرقی نمی کند مسلمان، یهودی، مسیحی و ... کاری ناپسند بوده و هیچ ارتباطی به آزادی ندارد. و همانند آنست که به نام آزادی فحش و ناسزا بار کسی کنیم و توقع داشته باشیم قانون و آن کس کاری با ما نداشته باشند.

mehdi گفت...

با سلام
من با نظر آرمن موافقم .خود من به اسلام هیچ اعتقادی ندارم ولی باید بگم در همه کشور ها اعتقاداتی وجود داره باید ببینیم اگر همین موضوع برای آنها اتفاق میفتاد چه میکردند آیا باز هم دم از آزادی میزنندمثلا کاریکاتور مصیح یا یهوه را بکشیم