سه‌شنبه، فروردین ۰۷، ۱۳۸۶

دوستی (8)

شیفته‌گی انسان واپسمانده به دانستن زوايای خصوصی زندگی ديگران و سرکردن به درون آن‌چه "حوزه‌ی خصوصی" آن‌ها نام دارد، نقطه‌ی مقابل منش انسان متمدّن است که وجود مرزهای خصوصی را حق انسانی و شهروندی مردم می‌داند. به عبارتی، هر چقدر انسان متمدّن به "خط قرمز" زندگی ديگران حرمت می‌گذارد، فرد متعصب در پی شکستن آن است.
وجه تمايز انسان متمدّن و سالم و انسان واپسمانده‌ی متعصّب و آسيب‌دیده فقط در "شيوه‌ی دوستی" آن‌دو نيست؛ چه بسا از "سياق جدايی" بهتر بشود اين‌دو را باز شناخت. برای انسان متمدّن، جدايی مساوی با دشمنی نيست. انسان واپسمانده‌ی آسيب‌ديده امّا اصرار دارد که يا دوست من باش، يا دشمنم؛ او هيچ "حدّ وسط"ی نمی‌شناسد. مشخصه‌ی انسان متمدّن "بی‌آزاری" اوست. در مقابل، از آن‌جا که ذهن انسان واپسمانده تمام مدّت درگير زندگی ديگران است، ارتباط ما با او به هر شکل که باشد، از آزارش درامان نخواهيم بود.

۱۵ نظر:

ناشناس گفت...

بدبختی اصلی آنست که انسان واپسمانده چیستی و حدود همان "دوستی و دشمنی" را شخص خودش تعریف می کند و از هیچ الگوی اجتماعی، اخلاقی و یا مدنی پیروی نمی کند. چنین پدیده ای صد البته محدود به دوستی نیست و سرحدات تعمیم آن به تمامی روابط "اجتماعی" انسان جهان سومی(حتی در نهاد خانواده)گسترده است. سلامت باشید

ناشناس گفت...

مجيد عزيز،می دانی به شدت دوستت دارم و نيز دريافته ای با آن نوشته دشمن تراش (و به عقيده ام غير قابل دفاعت) به همان شدت مخالفم و با احترام تمام، مخالفتم را نيز قبلا ابراز کردم.آن سوی دعوا سر آتش بس ندارد. ييشنهاد می کنم ياسخ ندهی و به اين قضيه يک سويه خاتمه دهی. شايد از سر عقل يايانش داد. با احترام و دوستی

Majid Zohari گفت...

اين چارسو، یک‌همچين "رهگذر"های باذوقی داشت و ما نمی‌دانستيم:)

سام عزيز! گمان نمی‌کنم تا به حال به ناسزاهای اين فرد جوابی داده باشم که حالا قرار باشد دست بردارم! من اگر بخواهم با کسی جدل کنم، اول می‌سنجم که طرف سرش به تنش می‌ارزد يا نه. مجيد زهری با يک بچه‌حزب‌اللهی پيرو خط امام چه گفت‌وگويی می‌تواند داشته باشد؟
از قديم گفته‌اند: "چوب را که برداری، گربه‌ دزده صدايش درمی‌آيد"! من بی‌توجه به تمام ناسزاهایی که علنی و پشت سر گفته، فقط به يکی از يادداشت‌های خودش لينک دادم. همين. قضاوت را هم سپرده‌ام به خود مردم که معتقدم بهترین داوران هستند.
به هر حال، از لطفی که داريد سپاسگزاری می‌کنم.

ناشناس گفت...

مجید زهری عزیز
بسیار از وبلاگتان لذت می بریم.
کاملا حق با شماست. این آشغالهای جوجه حزب اللهی حتی ارزش تف کردن را هم ندارند. این ها کارشان این چیز هاست. دستشان برسد نمی خواهند بگذارند کسی جز هم قبیله ای هاشان دهان باز کند که نفس بکشد چه برسد که خدای ناکرده مخالف مقدسات فاشیستی شان حرف هم بزند.
همان کاری که در ایرانمان کرده اند و تا زورشان برسد می کنند.
این ها همین هستند آدم هم نمی شوند.
همین که تا فلان جایشان سوخته جای شادی دارد.
شما به همین بی اعتناییتان ادامه دهید و سخن ازاد خود را بگویید و بدانید که تنها نیستید بلکه سال به سال به همراهانتان افزوده می شود و این جماعت خط امامی منزوی تر می شوند و دادشان هم از همین در می آید که این چنین ناله های دلخراش می کنند.

موفق و پاینده باشی دوست عزیز!

ناشناس گفت...

ظاهرا بحث شیرین ک. ع. یا همون کورش علیانی معروف به "علی بسیجی" است!
جناب زهری. این برادر بسیجی علیانی از سال 72 تا نزدیک هشتاد در شریف درجا میزد. از دیپلم تا سال هفتاد و دو چهار سال درجا زد که وارد بشود، بعد با سهمیه بسیج اسمنویسی کرد. از معروفترین آنتن های دانشگاه بود. همین فرد بهمراه دکتر باستانی در پوشش "دفتر مطالعات فرهنگی" نماینده غیر رسمی سازمان اطلاعات بودن در دانشگاه صنعتی شریف. چه دانشجوهای مستعدی را که این فرد به خاک سیاه ننشاند و باعث چه اخراجها که نشد!!
مسائل ازدواجش و ارتباطات دیگرش حدیث دیگری است که بعدا میگویم.

ناشناس گفت...

همراهان عزیز

عصر آدینه با 44 مطلب خواندنی در حوزه نقد شعر و داستان, گفتگو , شعر,داستان و ترجمه از احمد شاملو, اسماعیل نوری علا, یدالله رویایی, محمد جعفر پوینده, حافظ موسوی,پگاه احمدی, مهدی مرادی, داریوش معمار, سیدحمید شریف نیا, طوبا ساطعی, هوشنگ حسینی,بکتاش آبتین,شمس آقاجانی,علی رضابابایی,رویا تفتی,هوشنگ چالنگی,بهزاد خواجات, روجا چمنکار, شمس لنگرودی,حسین فاضلی,هرمز علی پور,حسن صفدری, آزاده زارعیان,علی شاه مولوی,شیدا محمدی,حسین دیلم کتولی,محمود معتقدی,مجید نفیسی,پیمان یزدانپناه,بهرام حیدری,علی صالحی,ابراهیم دمشناس,محمد ایوبی,جلال آل احمد,رضا کریم مجاور,ربابا محب,علی قنبری, احمد پوری,ثباتی,کسرا عنقایی,وحید ضیایی,آرش الله وردی,یاور بزرافکن,تی اس الیوت,ژولیا کریستوا,لایسل مولر,هیو مک,یانیتس ریتسوس,آلن کینزبرگ,کریستینا لوگن,لطیف هلمت ؛ بروز شد. به ما سر بزنید. منتظر آثار شما هستیم.

با مهر
Hamrahan aziz

Asre adine ba 44 matlab khondani dar hoze sher va dastan be ruz shod.be ma sar bazanid.

Ba mehr


www.asreadine.ir

Majid Zohari گفت...

روزبه عزیز، سپاسگزارم.

فارغ‌التحصيل شريف گرامی!
مسائل شخصی-خانوادگی اين فرد به‌کنار، امّا اگر نکته‌ای روشنگر در رابطه با فعاليت‌ها و ارتباطات اين آدم می‌دانيد، می‌توانيد ذکر کنيد تا لااقل از آسيب‌ديدن تعداد بيش‌تری از مردم به‌دست اين‌تيپ افراد جلوگيری شود.
موفق باشيد.

ناشناس گفت...

سلام. مادر کورش علیانی در ندامت‌گاه اوین اشتغال به تادیب زنان زندانی سیاسی دارد. اعتراف‌گیری و پرونده‌سازی و تواب‌سازی در این خانواده موروثی است.

ناشناس گفت...

آقاي علي علياني (همان کورش علياني) از اعضاي تشکيلات ياري رساني به حزب الله لبنان است . سالي چند بار مي رود چنوب لبنان . به ايشان مي گويند حزب اللهي برای مسخره نيست. واقعيت است.

Majid Zohari گفت...

آدم چند هزار کيلومتر دورتر از ايران زندگی کند، شب که خسته‌وکوفته می‌آيد خانه، برای اين‌که هوای سرش عوض بشود بنشيند پای کامپيوتر، آن‌وقت مجبور باشد حکايت یک بچه‌حزب‌اللهی زبان‌نفهم را در جمهوری اسلامی دنبال کند! عجب بساطی دارم من!

ناشناس گفت...

کوروش (علی) علیانی یکی از عوامل رابط حزب الله لبنان در عین حال یکی از نوچه های عبدالله شهبازی هست.
( http://www.shahbazi.org/)

(http://www.shahbazi.org/blog/Archive/8412.htm#تحليل%20جالب%20کورش%20علياني%20از%20نتايج(%20انتخابات%20اسرائيل

(http://www.shahbazi.org/blog/Archive/8408.htm#انتشار%20ترجمه%20فارسي%20کتاب%20ورنر%20سومبارت%20در%20ايران)

عبدالله شهبازی
پس مانده یکی از خاندان های خان خانی هم کیسه با آخوند ها که در جریان اصلاحات ارضی نظام پیشین دستشان از غارت مال مردم بریده شده بود
یکی از کثیف ترین مهره های این نظام اسلامی هست که علاوه بر مهره اطلاعاتی و مامور شکنجه و تواب سازی این سیستم بودن در عین حال مهمترین عامل تئوریزه کردن و گسترش و تعمیق یهود ستیزی و انکار هولوکاست جنون آمیز این رژیم بوده و هست که عواقبش را همه مان این روزها می بینیم و می چشیم. او در عین حال یکی از موثرترین
نفرت انگیزان علیه بهاییان و زرتشتیان (پارسی ها) هست.
این علیانی هم از مخلصین و نوچه ها و ادامه دهندگان همین راه هست در کنار سایر برادران «شریف» حزب الله.

ناشناس گفت...

این یکی را هم داشته باش:

http://www.shahbazi.org/blog/Archive/8410.htm#بعد%20از%20شارون%20چه%20خواهد%20شد؟

این ها جزو کثیف ترین لای و لجن های این نظام اسلاموفاشیستی هستند.

در ضمن
علیانی علاوه بر حزب الله لبنان بخصوص روابط فشرده و نزدیکی با دار و دسته موسی صدر دارد.

ناشناس گفت...

این هم مهمه:

شهبازی و شروع مانور روی انکار هولوکاست در جمهوری اسلامی:
سالها پیش از احمدی نژاد:

http://www.shahbazi.org/blog/Archive/8409.htm#يادداشت_اوّل:_آزمون_هالوکاست_و_تراژدي_دمکراسي_در_جهان_امروز_

ناشناس گفت...

مقصود بالا این لینک بود که مربوط به سال ۸۱ هست.

http://www.shahbazi.org/blog/Archive/8409.htm#مکتب%20تاريخ%20واقعي%20و%20افسانه%20هولوکاست

Majid Zohari گفت...

در شناخت عبدالله شهبازی تا کنون چند مطلب نوشته‌ام. برای نمونه:

[مختصر معرفی عبدالله شهبازی]
[داستان من و عبدالله شهبازی]