دوشنبه، بهمن ۰۹، ۱۳۸۵

بالاخره "بتا"یی شديم!

بالاخره‌ وقت و حوصله‌ای شد که وبلاگ را بیاورم روی سيستم بتا. به نظرم بهتر از سيستم قدیمی است. البته خالی از عيب هم نيست. مثلاً تغيير تاریخ نوشته‌ها مثل سيستم قبلی دم دست نیست. شايد هم هست و من پيدايش نکرده‌ام؟ از همه بدتر، يا بهتر است بگويم بی‌شرمانه‌تر، خط فارسی را پشتيبانی نمی‌کند! يعنی هر چه که به فارسی در قالب قبلی داشته باشيد، تبديل می‌شود به اعوجاج که مجبوريد بلافاصله به يونی‌کد تبديل‌شان کنيد... که کاری‌ست زمان‌بر. خلاصه من مانده‌ام زبان فارسی -که لااقل در حوزه‌ی وبلاگ سری در سرها دارد و سال‌هاست مشتری پروپاقرص همين حضرت بلاگ‌اسپات بوده است- چقدر توسری‌خور شده که صاحب‌خانه‌اش هم حتّا تحويلش نمی‌گيرد! آن حضرتی هم که "به نمايندگی از وبلاگ‌نویسان فارسی‌‌زبان" به گنگره‌های دور و نزديک دعوت می‌شود، از بس به فکر سرويس‌دادن به پايين‌تنه‌ی مبارکش است، وقتی ديگر برايش نمی‌ماند که خرده‌کاری هم برای جايی بکند که دارد از قبالش نان می‌خورد... من‌را ببين چه انتظارات بی‌جايی دارم! به قول مرحوم شاعر: "مرا به خير تو اميد نيست، شر مرسان"! (چقدر علامت تعجب شد!)
ارتقادهی بلاگر طوری است که آدم را از گرفتن دومین شخصی پشيمان می‌کند. لااقل برای من که اين‌طور بوده است. من مدّت‌هاست که هم دومين دارم (جای یکی، چندتا هم دارم) هم هاوست، امّا افتاده‌اند گوشه‌ای و فقط خاک‌خوردن نصيب‌شان شده. خيلی‌ها را نيز می‌شناسم که از "دات کام" و "دات ارگ" و الخ برگشته‌اند به همين سرای بلاگر. خب سرویس‌اش انصافاً بد نيست. با مشکلاتی چون کم‌آمدن پهنای باند و مکاتبات وقت‌و‌بی‌وقت با حضرات مالکيت محترم سايت و قر و قميش آمدن‌های‌شان هم رو‌به‌رو نمی‌شويم. بیچاره بلاگر کارها را برای اهل وبلاگ خيلی ساده کرده است، مخصوصاً برای تازه‌واردها به اين وادی. زبان همه هم دراز است. کافی‌ است چند دقيقه سرويس در دسترس نباشد تا جدّ و آبادش را جلوی چشمش بياورند! یادمان نرود اوّلين وبلاگ فارسی را نيز همین بلاگر وضع حمل کرد.
همين ديگر. خلاصه با بتا يا بی‌بتا، در خدمت‌ايم!

۴ نظر:

ناشناس گفت...

آقای زُهری دلتان شدیدا پُر است... یعن من اینگونه احساس میکنم !!! این کامنت های بی خود ِ مرا هم به انتشار نرساندید هم زیاد مهم نیست .. مقصود ارز ِ ادب است و مهم برایم این است که به دست ِ مبارک شما برسد .... برقرار باشید .. رضا . م

Majid Zohari گفت...

از کجا فهميدی "دل من شديداً پر است" گل‌پسر؟ نه اين‌طور نيست! خيالت راحت باشد.

در مورد خبرچين: تدارکات کار می‌برد. گوش‌به‌زنگ باش، خبرت می‌کنم.

symoniri گفت...

سلام، البته می‌شه دامین شخصی رو هم روی بلاگر جدید پارک کرد. راهنماش رو می‌تونید اینجا بخونید.

bbddd گفت...

همان اجق وجقها را اگر در همان تمپلت فارسي بنويسي ميپذيرد.
امتحانش كن، انقدرها هم نامهربان نيست.
او ما را تحويل مي‌گيرد، اين ما هستيم كه هموطنان را تحويل نميگيرم.