دوشنبه، دی ۲۵، ۱۳۸۵

بالاخره حسابی برف آمد!

امروز سپيدی، چهره‌ی شهر را در خود کشيد. از ساعت دو نيمه‌شب تا حوالی يازده صبح، بی‌قطع "باران يخی" باريد. خلاصه اين پديده‌ی مختص به اندکی از کشورها، حسابی روده‌درازی کرد! بعدش برف آمد؛ حسابی هم آمد.
بعد از روز سخت کاری، به خانه که می‌رسی، برف‌پاروکردن در انتظارت است! وظيفه‌ای‌ست که نمی‌شود از زيرش شانه خالی کرد. برف را که نروبی، بعدی می‌آيد و می‌نشيند بر قبلی و باز بعدی... و محوطه‌ی جلوی خانه‌ات دفن می‌شود. با اين وصف، توئی که مجبوری لااقل روزی دوبار از اين مسير گذر کنی، شانس بيآوری که بی پای شکسته زمستان را به آخر برسانی.
اين را خصوصی می‌گويم، شما هم قول بدهيد به کسی نگويید: من از برف‌پاروکردن بدم نمی‌آيد. با اين وضعی که گلوبال ورمينگ پديد آورده، به‌گمانم برف‌‌‌پاروکردن را -حتا در تورنتوی کانادا- بايستی جزو تفريحات کمياب و خيلی ويژه شمرد! خلاصه فرصت را بايد روی هوا زد. فقط حيف که کسی نيست با او دمی برف‌بازی کنم. اين‌همه برف، بدون برف‌بازی؟ حتا کسی نیست با او آدم‌برفی بسازی.
...

۶ نظر:

katayoun گفت...

مجید جان،

برف امروز مرا یاد برفهای سالهای دور انداخت. یک جوری غم شیرین گذشته را در دهانم مزه کردم، و یادم افتاد که شاید نسلهای آینده هم در حسرت زمستانی اینچنین به انتظار بنشینند.

ناشناس گفت...

آقای زوهری عزیز صبح و شب ِ برفی و سپیدتان خوش ..... این که امروز آمد به همه چیز مانند بود جُز برف .... ولی در مورد برف بازی و آدم برفی من همیشه پایه این کارها و تفریحات ِ خنک هستم ... دلم برای برف بازی تنگ شده شاید شِش سالی باشد که برف بازی نکرده ام ... در هر حال ما را هم خبر کنید قلعه خوب میسازم

Majid Zohari گفت...

من‌هم همين احساس را داشتم کتی جان. يک‌جورهايی نوستالژیک بود. البته اميدوارم خود برف برای آيندگان تبديل به يک "نوستالژی" و خاطره نشود!

حتماً رضا جان. کی از تو بهتر (برای گوله‌برف‌خوردن) :)

ناشناس گفت...

ما که هنوز خمار برفیم، توجه‌ئی آمد و به پارو کردن نرسید. متشکر از توضیح‌ات در مو رد کلمه‌ی (نقض) که آن‌قدر به پندار خود مطمئن بودم که مراجعه به فرهنگ را بی‌جهت می‌پنداشتم. زهی خیال باطل


در گویش همدانی به معنای کم و مختصر است(Tooje)

ناشناس گفت...

امسال هر چه برف داشتید طرف ونکوود پرتاب کردید بازهم میخواهید برف بازی کنید؟

ناشناس گفت...

با بدرود بر همنژادان آریایی پارسی تبار، تارکده عالیقدر نژاد نیکوی آریایی با نبشتاری تازه و جدید در باره ناراستین بودن ادعاهای نانیکو ناصرپورپیران درباره پورین بروز گشت. از پورپیران دعوت مینمایم تا اگر میتواند به سوالات بنده پاسخ بدهد.