پنجشنبه، آذر ۰۹، ۱۳۸۵

ارتباط "مهريه" و "نوسازی"!

شنيده‌ام که در ايران امروز، يکی از رايج‌ترین "تخلّفات قانونی"*، به اجرا گذاشتن مهریه است! يعنی ازدواج -که شايد مهم‌ترين پيمان زندگی‌ست- مسخ شده و به قالب "کاسبی" (بخوان کلاه‌برداری) درآمده است! خانواده‌ی دختری که "راهی خانه‌ی بخت است"، از ناچاری يا اپيدمی بی‌فرهنگی و بی‌اخلاقی يا...، از قصد مهر را بالا می‌گيرد که وقتی خرشان از پل گذشت، به اجرا بگذاردش و به پول نزديکش کند.
اين تنها یک مورد از شمار بی‌اخلاقی‌هايی‌ست که فرهنگ اين ملّت را رشمه‌رشمه کرده است. در دياری که فرهنگش چنين در حال نزع است، آيا می‌شود دم از "نوسازی" زد؟ به‌راستی نوسازی چه؟ اصلاً از کجا اين نوسازی را بايد آغازيد؟

*اصطلاح "تخلّف‌ قانونی" ريشخندی‌ست به رفتارهای غير اخلاقی‌ای که اين روزها به شکل فرهنگ عامه درآمده، در سطوح گونه‌گون جامعه جریان دارد. ناگفته نماند که اين رفتارها، پا در سنّت و مذهب جامعه دارند... که مهريه‌ بخشی از عقد اسلامی در ايران است... گاه هم از سوی نظام حاکم تجويز و تزريق می‌شوند.

۲ نظر:

ناشناس گفت...

اول بايد زير سازيهاشونو درست كنن ! به قول شما ديگه دارن كاسبي كلون ميكنن ... اين كارشون بي شباهت به زنهاي خياباني هم نيست

ناشناس گفت...

آقای مجید زهری متشکر از حضورتون در وبلاگم و ممنون از کامنت و نظری که گذاشتید.پوزش از اینکه به دلیل گرفتاری زیاد دیر جواب میدم.بله این دونوع معیارهای منطقه ای و جهانشمول وجود دارند.البته من قصدم بیشتر نوع برخورد ما در راه تغییر معیارها و ساختارهای سنتی عقب افتاده که جلوی راه پیشرفت سالم زندگی انسان را میگیرند هست که خوب زاویه دید شما هم به این مبحث جالبه.در پست بعدی بیشتر نظراتم را در مورد معیار های اخلاقی مینویسم.در مورد نظر شما من فکر میکنم که معیارهای جهان شمول میتونند بر روی معیارهای منطقه ای تأثیر پذیر باشند که البته زمینه ها و شرایط خاص خودش را نیاز دارد.خوشحال میشم که باز هم حضورتون را در اینجا داشته باشم
موفق باشید
سپیده