دوشنبه، اردیبهشت ۱۲، ۱۳۸۴

چند کلمه درباره‌ی "خبرچین"

در چند روز اخیر، به چند مورد در رابطه با کار گروهی خبرچین برخورد کردم که بد نیست توضیحی درباره‌شان بدهم:
1- بعضی از دوستان -با ارسال ایمیل و یا کامنت‌گذاشتن- اصرار عجیبی دارند که در خبرچین عضو شوند و تعداد قلیلی نیز گاه در این راه به شانتاژکردن متوسل می‌شوند تا ما را مثلاً در تنگنا بگذارند! حرف گروه دوم این است که "شما همکاران‌تان را گلچین می‌کنید و به دیگران فرصت همکاری نمی‌دهید". بدون حاشیه‌روی، باید به ایشان بگویم که حق دارند! بله، ما همکاران‌مان را دست‌چین کرده‌ایم و برای تعداد همکاران نیز سقفی گذاشته‌ایم و قصد نداریم تعداد را افزایش دهیم.
2- دوستانی مدعی‌اند که ما در خبرچین فقط به مطالبی که "دوست داریم"‌ لینک می‌دهیم. در پاسخ بایستی گفت:‌ خوب مگر قرار است جز این باشد؟ مسلماً همکاران ما تنها به مطالبی لینک می‌دهند که برای‌شان جالب بوده است و در این زمینه آزادی عمل دارند و خوب سلیقه‌های‌شان هم متفاوت است. عزیزان عنایت بفرمایند که ما کارمند خبرگزاری نیستیم و از جایی حقوق نمی‌گیریم که اخبار کامل را بازتاب بدهیم؛ کار ما تنها از روی عشق و علاقه است.
در ادامه، بعضی از افراد معترض‌اند که "چرا تمام نوشته‌ها‌ و دیدگاه‌ها را در خبرچین پوشش نمی‌دهیم"؟ گذشته از این‌که ما در خبرچین چنین بار و مسئولیتی بر دوش خود احساس نمی‌کنیم، مضافاً، چنین امکانی -از لحاظ عملی و کاربردی- نیز وجود ندارد و اگر کسی مدعی شد که می‌خواهد "تمام دیدگاه‌ها را پوشش بدهد"، این حرف مثال گزافه‌ای بیش نیست.
3- تعداد زیادی از دوستان وبلاگ‌نویس، وقتی مطلبی می‌نویسند بلافاصله برای من ایمیل‌ می‌زنند یا با مسنجر پیام می‌فرستند که به مطلب‌شان لینک بدهم. تعداد این دوستان به حدی زیاد است که اگر بخواهم به خواست‌شان عمل کنم، باید فقط تنها خود من روزی بیست-سی تا لینک بگذارم که واقعاً چنین امکانی -چه از لحاظ زمانی و چه از لحاظ فضای خبرچین- وجود ندارد. خواهش‌ام این است که دوستان از چنین کاری پرهیز کنند و امکانات محدود ما را درنظر بگیرند.

برای آن‌دسته از دوستانی که به‌تازگی با وبلاگ گروهی خبرچین آشنا شده‌اند لازم است توضیح بدهم که خبرچین نه یک "نهاد" یا "کانون"، بل‌که تنها محل تجمع تعدادی دوست و در واقع یک "جمع دوستانه"‌ است. به همین خاطر، توقع‌هایی که بعضی از ما دارند، چندان به‌جا و معقول نیست و لازم است کمی بیش‌تر هم‌دلی نشان بدهند.
 • انعکاس این یادداشت در ایسنا
 • : [+]

  ۱۲ نظر:

  فرزاد گفت...

  مثل هميشه با ادله هاي منطقي و رك گوئي محترمانه . پايدار باشي مجيد عزيز !

  Gilda گفت...

  من نمیفهمم چرا بعضی افراد اینقدر خرده فرمایش دارند. با پاسخ های شما موافقم.

  ناشناس گفت...

  کار بسیار خوب وجالبی رو شروع کرده و در هر راهی همیشه کسانی هستند که حرف هی دزیاد می زنند بهترین راه عدم توجه به حواشی است استاد بزرگوار

  Bloggestaan گفت...

  جناب زهري خسته نباشيد تلاش كرده ام حركتي در جهت تدوين يك فرهنگ قانون وار براي كامنت نگاري در وبلاگها انجام دهم. نظر شما مايه خوشنودي است موفق و پايدار باشيد
  http://www.bloggestaan.blogfa.com

  ناشناس گفت...

  ممنون م-زهری عزیز . خصوصا در مورد شماره 3- شاد باشید

  Bloggestaan گفت...

  جناب زهري متشكرم كامنت جانانه و روحيه بخشي بود. از بابت لينك مطلب در بلاگتان متشكرم و امشب در گيليران و بلاگستان لينك ثابت خواهيد شد. سرافراز باشيد
  http://www.bloggestaan.blogfa.com

  ناشناس گفت...

  آقای زهری عزیز. با خواندن بعضی پست‌هایتان حس می‌کردم دجار این مشکل بشوید. اگر واقعا عقیده‌تان را دنبال می‌کنید خوب است اما اگر بعضی لینک‌ها به خاطر رودروایسی و قربان صدقه‌ی دوستانی خاص است. حرفشان درست است. خواهش می‌کنم استقلال خود را از دست ندهید.

  z8un گفت...

  کامنت قبلی مال من است. عادت ندارم با امضاء ناشناس کامنت بگذارم. اسمم رو تمام و کمال وارد کرده بودم نمی‌دانم چراAnonymous
  آمد:)
  اگر این‌دفعه هم همین اسم آمد، بدانید و آگاه باشید که من زیتونی بیش نیستم:)

  ناشناس گفت...

  به عنوان کسی که از همان
  ابتدا با خبرچين همراه بودم به عنوان
  :يک خواننده کوچک
  1.بعضا
  لينک ها شبيه سلام و جواب
  سلام است
  خبرچين, من را با تعدادی وبلاگ خوب, خيلی خوب آشنا کرد. اما دنيای وبلاگستان
  . خيلی بزرگتر است

  2.قربان صدقه ها يک خورده
  توی ذوق می زنند

  3.يادم است يکبار گله کرديد
  که چرا نسبت به خبرچين دوستان
  سکوت کرده اند و خواهان همه گير شدن آن بوديد اما این همهگير شدن را يک سيستم بی طرف لازم است که در آن عموم, احساس بيرون ماندن, نکنند.


  غرض اصلا سنگين تر کردن باری که برداشتيد نيست. تنها و تنها يک انتقاد در رويه ایست که بعضا ديده ميشود.
  در کل, کلی خسته نباشيد آقای زهری. ما که حال خبرچين را کلی برده ایم و خواهیم برد. درش هيچ شکی نيست.

  Majid Zohari گفت...

  از بزرگواری همه‌ی دوستان سپاسگزاری می‌کنم.

  ناشناس گفت...

  يار گرامي درود بر شما! خبرچين را ديده ام و بر وجود و لزوم ادامه ي آن تعكيد دارم. كار قشنگي كرده ايد. ماني از صميم قلب براي شما و دوستانتان آرزوي موفقيت ميكند.

  Unknown گفت...

  Cheghadr khodetoon khodetoon ro tahvil migirid:)