سه‌شنبه، خرداد ۱۹، ۱۳۸۳

انتخاب ريگان = آزادی گروگان‌های آمريکايی؟!

نمی‌دانم چرا مرگ رونالد ريگان من را به‌يادِ آزادی گروگان‌های آمريکايی انداخت؟ فرجام آن 444 روز را که چرتکه می‌اندازی، با سر به روز انتخاب ريگان می‌خورد! خُب البته که بين اين‌دو رخ‌داد تاريخی هيچ ارتباطی وجود نداشته و هيچ مذاکره‌ی پشت پرده‌ای مابين نظام ضدّ امپراليستی جمهوری اسلامی و شيطان بزرگ در جريان نبوده؛ بريزيم اين بدگمانی‌های مضر را دور و با هم به جان قهرمانان ملّی‌مان -همان دانشجويان مبارز خط امام- دعا کنيم!

پی‌نوشت:
1- فراموش نکنيم که ريگان نيز مثل جرج بوش کانديدای جمهوری‌خواهان بود و نه دموکرات‌ها. به‌علاوه، در دوران هم‌او بود که جنگ طولانی "سرد" پايان گرفت.
2- ريگان به‌همراه همسرش نانسی -سال‌ها قبل- سفری نيز به ايران داشت؛ به اصفهان.
3- ريگان يکی از محبوب‌ترين رئسای جمهور صدسال اخير آمريکا بود. لازم به ذکر است که او با رأی بی‌سابقه‌ی 68%ی، دو دوره انتخاب شد. ادای احترام مردم آمريکا به پيکر او نيز گواه و جلوه‌ی ديگری از اين محبوبيّت است.
4- تخصص ريگان در علم ديپلماسی و ارتباطات، زبانزد خاص و عام بود. او علاقه‌ی وافری به رفتن به‌ميان مردم داشت. در سفر اصفهان نيز به‌همراه همسرش، بی مترجم، به شهر و بازار رفته بود که در اين رابطه يادداشت‌های جالبی در دست است.
5- ريگان درست در روز 21 ژانويه 1981 به‌عنوان رياست جمهوری آمريکا سوگند ياد کرد. دقايقی بعد، هواپيمای حامل گروگان‌ها فرودگاه مهرآباد را به قصد آمريکا ترک گفت!
6- پس از افشای مذاکرات پشت پرده‌ی آمريکا و ايران به‌وسيله‌ی روزنامه‌ای لبنانی و سپس مهدی هاشمی (رئيس دفتر منتظری)-پيرامون آزادی گروگان‌های آمريکايی در لبنان-، مهدی هاشمی را بلافاصله اعدام کردند.